Ostatnimi czasy wziąłem sobie za czelendż złożyć po jednym (grywalnym) decku do standardu na każdym z bohaterów ze Zguby Gryfa. Jak na razie kilka udało mi się stworzyć w miarę dobrych; takich, że niestety na miano topowych nie zasługują, ale każdym wbiłem już co najmniej dwa szwajcary na pierwszym miejscu. Może komuś się przydadzą:

1. Nekropolia 4/6/1

Bohaterowie: 1
Matka Namtaru, Koszmar Ashy

Wydarzenia: 8
Rozdarty Całun 2x
Tydzień Najemników 4x
Kosmiczna Równowaga 2x

Stworzenia: 31
Udręczony Ghul 4x
Żołnierz Jadu 4x
Lisz Neofita 4x
Rycerz Wampirów 4x
Niepowstrzymany Upiór 4x
Raya, Wybranka Fal 1x
Arcylisz 4x
Atropos, Tkacz Umarłych 1x
Damran, Wybraniec Cierni 1x
Banshee 4x

Zaklęcia: 15
Masowe Rozproszenie 2x
Gejzer 4x
Rój Insektów 3x
Dezintegracja 2x
Skok w Czasie 2x
Lodowy Meteor 2x

Łuty: 0

Budynki: 4
Mogilnik 4x

Deck ten to nic nowego, po prostu garstka stworków wspomagana mass remowalami. Niemniej, ponieważ Magia Ciemności jest typowo late game'owa, a tej Matka Namtaru nie ma, talia musi być nieco szybsza - z tego też powodu zestaw jak największej ilości tanich stworków (zastanawiam się nad Nowonarodzonymi Wampirami, jednak mogą mieć za mały atak, a Żołnierzom Jadu zawsze może on wzrosnąć). Natomiast na wszelkie koksy Banshee i Dezintegracje w zupełności wystarczą. Skoki w Czasie rzadko używane, jednak czasami są potrzebne w przypadkach gdy np. dojdzie do wyczyszczenia stołu mass remowalami - przez nas lub przez przeciwnika.

2. Świątynia 4/4/2

Mukao

Tydzień Najemników 4x
Dzień Fortuny 2x
Kosmiczna Równowaga 2x

Stworzenia: 37
Żarłacz Strażnik 4x
Źródlany Duch 4x
Biały Lis 4x
Wartownik Kabuki 4x
Błogosławiony Duch Jeziora 4x
Koralowa Kapłanka 4x
Uwodzicielka Kabuki 4x
Raya, Wybranka Fal 1x
Hasafah, Wybraniec Cieni 1x
Wanizame 2x
Agitatorka Kabuki 4x
Raya, Sycząca Kusicielka 1x

Zaklęcia: 11
1x Skupiony Umysł
2x Lodowe Kolce
4x Gejzer
4x Pożeracz Dusz

Łuty szczęścia: 2
Lodowy Labirynt

Ta talia to już mocny rush. Trzeba wejść szybko, bo, przynajmniej według mnie, Świątynia słabo sprawdza się w late gamie. Dotychczas jedyne dobrze funkcjonujące decki to były Takany Osore na honorze i Shalana na szpiegach: oba średnio się podnosiły przy mass remowalach.
Z tego powodu oczywiście jest wymóg 4x Błogosławiony Duch Jeziora. Są to dobre stwory. Nawet, jeśli przeciwnik nie gra na czarach, to jednak mimo wszystko się nadają jako mięso armatnie. Niemniej po to są 2 Dni Fortuny w talii, by zbędne karty typu owy Duch czy Skupiony Umysł móc odrzucać.
Ponieważ deck musi być szybki, oczywiście konieczne było odrzucenie dość kuszących kart takich jak Oczarowania czy Lodowe Meteory.
Żeby łatwiej radzić sobie ze stworami przeciwnika, wsadziłem 4 Agitatorki Kabuki. Nie jestem do nich przekonany, przynajmniej na tę talię, jednak z drugiej strony przynajmniej dzięki temu łatwiej nam będzie zdominować pole.
U Mukao dobrze się też sprawdza Hasafah. Jest to wprawdzie kolejny stwór z cyklu "Zdolność tak dobra, że prawdopodobnie nigdy jej nie użyjesz, bo przeciwnik zrobi wszystko, by ci na to nie pozwolić.", jednak w Świątyni jest ten plus, że są Finty. To pozwoli podsunąć Hasafahowi pod nos jakiegoś kuszącego stworka.
Zdolność prawie zawsze bezużyteczna, odpalana raczej z niechcenia. Niemniej myślę, że nie znajdzie się żadnego zamiennika dla talii Mukao wśród nagów: Noboru nie ma Gejzerów, pozostali nie mają Pożeraczy Dusz.

3. Twierdza 4/3/1

Toghrul

Rozdarty Całun 2x
Tydzień Najemników 4x
Kosmiczna Równowaga 2x

Stworzenia: 34
Goblin Zwiadowca 4x
Księżycowy Feniks 1x
Harpia z Ranaaru 4x
Zaklinacz Krwawej Blizny 4x
Bojowy Olifant 2x
Szaman Krwawego Pazura 4x
Wojownik Krwawego Rekina 4x
Cyklop Hałaburda 4x
Szaman Krwawego Węża 4x
Szaman Krwawej Maski 1x
Zefiria, Łowczyni Wiatrów 1x
Damran, Wybraniec Cierni 1x

Zaklęcia: 12
Ognisty Pocisk 4x
Wybuch Magmy 4x
Rozwidlony Ognisty Pocisk 4x

Łuty szczęścia: 2
Ołtarz Ofiarny 2x

Budynki: 2
Namiot Wojenny 2x

Aggro-rush w wykonaniu Toghrula. Bardzo dużo tanich stworków, za to bardzo niskie wymagania: właściwie to ta talia jest 4/2/1 - trójkę butelek wymaga jedynie Damran. Talia wykorzystuje do granic możliwości potencjał Szamana Krwawego Węża, który jest w sumie najbardziej użyteczną tu postacią. Wreszcie mamy też okazję używać zdolności Toghrula, bo w późniejszych turach będzie można jej używać niemal co turę.
Zastanawiałem się nad Rojami Insektów, jednak szybko odpadły: sprawdzają się mniej skutecznie niż komplet tanich zaklęć magii ognia, a i wymagają już faktycznego butelkowania do 3 many. A w obecnej sytuacji, możemy sobie w pierwszych turach swobodnie levelować piąchy, bo wystarczy raz zwiększyć manę by używać wszystkich zaklęć.

4. Przystań 4/5/1

Sławoj

Tydzień Najemników 4x
Kosmiczna Równowaga 2x
Tydzień Starszych Ras 2x

Stworzenia: 36
Poborca Dziesięciny 4x
Treser Wilków 4x
Wierny Gryf 2x
Krzyżowiec Strażnik 4x
Słoneczny Jeździec 2x
Kapłanka Polowa Gryfa 4x
Krzyżowiec Zwiadowca 3x
Dobroczynny Anioł 2x
Pobożny Kapłan 2x
Krzyżowiec Skarbnik 4x
Anael, Anielica Odkupienia 1x
Anielski Obrońca 2x
Anielski Dowódca 2x

Zaklęcia: 14
Ognisty Pocisk 4x
Słoneczny Żar 4x
Oślepiające Światło 4x
Gniew Ojca Niebo 2x

Łuty szczęścia: 0

Przyznam, że do tego bohatera miałem najwięcej obaw. Czemu? Bo nie miał zdolności, a dobór magii wydawał się małą innowacją. Sądziłem, że zawsze i tak będziemy potrzebować albo Światła z Ogniem albo Światła z Powietrzem, co by skłaniało ku temu, by zamiast Sławoja brać Alię albo Kasandrę. Przez to nasz swojski wojak byłby został skreślony niemal od razu, tym bardziej, że Morgan wówczas był jedynym godnym zainteresowania rycerzem, ew. Kieran stanowił jakąś konkurencję (choć i tak decki na nim były słabsze niż Morgana).
Niemniej, udało mi się złożyć wreszcie Sławoja takiego, jakiego chciałem: żywiołowego, bazującego na czymś innym niż Morgan z czterema Bohaterskimi Przeznaczeniami i ciężką artylerią, a przy okazji wykorzystującego każdą ze swych szkół magii.
I przyznam, efekt jest dobry, bo faktycznie, żadna z magii nie jest zbędna. Teoretycznie często obejdzie się bez Gniewu Ojca Niebo, którego znaczenie będzie raczej marginalne, ale dzięki niemu Sławoj jest w stanie sobie radzić żwawo z taliami na wampirach. I przy okazji niestraszna mu jest sytuacja, kiedy w jednej turze wchodzi gromada Władców Chmur, którzy mimo znerfienia dalej są wkurzający :P
Reszta do wyjaśnienia prosta: Ognisty Pocisk i Słoneczny Żar są by kasować pomniejsze stworki, Oślepiające Światło neutralizuje mocniejsze.
Przy stworach starałem się dawać jak najmniej różnorodne rasy, dlatego dominują anioły i ludzie, klasyczny zestaw. Zrezygnowałem natomiast z Aniołów Miłosierdzia, bo wydały mi się bardzo powolne i raczej do właśnie ciężkiej artylerii Morgana (już abstrahując od tego, że wymagałyby dodatkowej flagi). Jedynie Wierne Gryfy nie liczą się do którejś z tych dwóch ras, ale jednak przekonałem się, że dwa się przydadzą by zwiększyć szybkość talii, bo sami Krzyżowcy Strażnicy jako stworki za dwójkę nie wystarczyli.
Anioły zaś głównie są do wspomagania ludzi w walce z Magią Ciemności.
Ze stworów, nad jakimi się zastanawiałem, byli też Obszarowi Kusznicy, ale ci także mocno spowalniali talię.
Zastawiam się zaś nad Komnatą Wspomnień - choć to też raczej służy temu, by wstawić taką Anael 5/4/9 u Morgana w piątej turze

5. Inferno

Jezebeth

2x Powstanie Mówcy Zaświatów
3x Rozdarty Całun
3x Kosmiczna Równowaga

Stworzenia: 28
Sukkub 4x
Czyhający w Mroku 4x
Wysiadująca Rodzicielka 4x
Spęczniała Rodzicielka 4x
Rodzicielka-Czarożerczyni 4x
Nadzorca Maniaków 4x
Matrona Rodzicielek 4x

Zaklęcia: 18
Ognisty Pocisk 4x
Gejzer 4x
Rozwidlony Ognisty Pocisk 2x
Pożeracz Dusz 4x
Lodowy Meteor 4x

Łuty szczęścia: 0

Budynki: 4
Komora Przywołania 4x

Tu za wiele do powiedzenia nie mam, bo już i tak wieść gminna rozniosła, że Jezebeth dobrze się sprawdza na rodzicielkach.
W tym decku zrezygnowałem jednak z tych "większych" rodzicielek - Osmotycznych i Płodnych. Płodne rzadko kiedy się przydawały, a przy Osmotycznych - no niby te pojedyncze rodzicielki się przydawały, choćby jako osłona przed atakami wroga, ale czasami zapychały pole, ponadto same rodzicielki są nazbyt drogie. Z tych droższych pozostawiłem jedynie Matrony, po potrzebne są tu jakieś większe koksy oprócz Czarożerczyń, z którymi należy uważać, bo czasami same doprowadzają swojego bohatera do śmierci.
Z "nierodzicielskich" stworzeń są tu tylko Sukkuby i Nadzorcy Maniaków - te pierwsze są głównie jako obrona na pierwsze tury. Nadzorcy zaś - bo są jednostką zwyczajnie genialną a pojedynczy discard zawsze się przyda (co prawda kosztują tyle ile wspomniane powyżej Osmotyczne Rodzicielki, ale przynajmniej przynoszą efekt natychmiastowy).
Taktyka talii jest chyba dość prosta - ładujemy swoje Czarożerczynie, jeśli przyjdą szybko wraz z Komorą Przywołania. Resztą stworków jedynie pilnujemy, by przeciwnik nas nie przyraszował. W późniejszych turach już głównie staramy się za pomocą Jezebeth oczyszczać drogę.
Jeśli Czarożerczyni zostanie potraktowana Mostem - trudno, trzeba ją wystawić drugi raz.
Jeśli zostanie przejęta Oczarowaniem - wówczas musimy trzymać Pożeracza Dusz na ręce na taki wypadek. Poza tym, w przypadku przeciwnika z Ciemnością musimy grać bardziej ofensywnie niż zwykle.

Pozostała mi jedynie Nahla, ale przyznam, że nic konkretnego dobrego złożyć na niej nie potrafię ;/
Macie jakieś rady co do niej, ew. jakieś pomysły na to, jak poprawić powyższe talie?