PDA

View Full Version : Odbetowanie rankingu

Extn
02-03-2014, 06:08 AM
Pomysł:
gracz, który nie wziął udziału w ciągu tygodnia w żadnej punktowanej walce (czyli treningi się nie liczą) traci 10 punktów w ogólnym zestawieniu punktowym

Cel:
zmotywowanie graczy do gry (doświadczonych, ale i nowych, dla których 'zabetonowany' ranking nie daje bodźca do walk)

Opis:
ranking nie oddaje obecnej hierarchii umiejętności wśród graczy - ktoś, kto nabił 100 lat temu wysoką pozycję przy użyciu zestawu podstawowego (i kilku bugów w grze) dziś może podziwiać swoją wysoką pozycję ELO. przypuszczam, że al-kazar dziś miałby duże trudności z utrzymaniem pierwszej pozycji.
nie chcę wdawać się w dyskusję o potrzebie istnienia rankingu i czy może on motywować graczy - dla mnie każda opcja w grze, która odzwierciedlałaby obecny poziom graczy, ma sens. jeśli ktoś gra dla samego grania, to ta zmiana nic nie zmieni w jego dotychczasowym graniu, więc nie powinien jej bojkotować. a sama zmiana nie wydaję się jakąś Wielką Rewolucją w grze.

AmineM2
02-03-2014, 09:50 AM
"Odbetowanie" :-)

Generalnie jestem za jakąś formą redukcji starych punktów elo.

Twoja propozycja wygląda nieźle, ale jak dla mnie nadal byłoby ciut za łatwo utrzymać wysokiego ranka. A co powiesz na to: co miesiąc odejmujemy 10% punktów zdobytych dawniej niż 30 dni temu.

jkk89
02-03-2014, 09:56 AM
gracz, który nie wziął udziału w ciągu tygodnia w żadnej punktowanej walce (czyli treningi się nie liczą) traci 10 punktów w ogólnym zestawieniu punktowym

Popieram!

ElkazFATE
02-03-2014, 11:00 AM
Do tego dodałbym reset elo na początku każdego nowego dodatku i system dobierania jak w JP. Czekamy czasem trochę dłużej, ale trafiamy na przeciwników o zbliżonej ilości punktów.

HannibalBarkida
02-03-2014, 12:15 PM
Ciekawy pomysł, myślę że dobrą opcją by było wprowadzenie rocznych lub półrocznych sezonów po zakończeniu których następuje reset.

Extn
02-03-2014, 12:48 PM
dziękuję za przychylne komentarze.

chciałbym jeszcze raz podkreślić, że nie zależy mi na Wielkiej Rewolucji (wyzerowaniu rankingu...itd.), ale na tym, aby dzięki drobnej zmianie punktacja oddawała w miarę przybliżoną rzeczywistą hierarchię umiejętności graczy - stąd też jeśli ma być to rzeczywiste odzwierciedlenie, to nie powinno ono następować po upływie pół roku czy roku. wybrałem tygodniowy okres czasu, bo on ma już zastosowanie w grze (chodzi o narastającą nagrodę za codzienne logowanie).

jako nowy forumowicz (a w sumie i gracz DoC'a) nie wiem, czy te pomysły są w ogóle czytane, czy też nie należałoby 'wrzucić' wersję angielską na forum głównym. także jako gracz z grubo poniżej 1500+ elo nie do końca rozumiem skąd bierze się granica obecnego rekordu i czemu tak trudno się przez nią przebić (domyślam się, że DoC ma jednak dużo wspólnego z grą nożyce-kamień-papier) - jeśli ktoś może mi to wyjaśnić, byłby wdzięczny.

ElkazFATE
02-03-2014, 01:37 PM
Trudno się przebić bo im bliżej 1500 jesteś tym więcej tracisz za przegraną a mniej dostajesz za win. Potrzebna jest na prawdę długa seria zwycięstw, albo granie jackpota, gdzie masz większą szansę na spotkanie się z graczem posiadającym wysokie elo, a tymsamym mniej tracisz i więcej zyskujesz:) Co do samego DoC jest to gra skillowa tylko do pewnego momentu, później masz już tylko miks rzutu monetą i kamień-papier-nożyce. Tak zostanie, dopóki Ubi nie wprowadzi sideboardu i systemu BO3(do dwóch wygranych) w grach rankingowych. W takim przypadku nawet z przeciwnikiem, który totalnie nas kontruje mamy możliwość zmiany w talii po pierwszej porażce i powalczyć.

Gelerth108
02-03-2014, 03:46 PM
Jestem za zmianami systemu elo. Nie każdemu pasuje siedzienie wieczorem przy DoCu i męczenie jackpota, tylko dlatego, że to jedyny sposób na wbicie 1500.;) A bez jakiegoś celu, który chce się osiągnąć, trudno o motywację. Pomysł wprowadzenia sideboard'u i BO3 jest świetny. Do tego losowanie przeciwników na podobnym poziomie i gra wiele by zyskała.

Rivulec
02-22-2014, 09:40 PM
Bez przesady, normalnie też da się wbić 1500 elo w pojedynkach. Ja bodajże wbiłem Serią na łutach (ale przed nerfem banshee =P). Albo Zardoc'iem, nie pamiętam już :D Na pojedynkach. Generalnie 1500 ELO jest najwyższym "progiem" z którego się nie spada, gdzie wyżej jest bardzo ciężko się wbić - i utrzymać. No i powinien on być ciężki do zdobycia. Aczkolwiek ze "spadaniem" rankingu jestem za. Jeżeli się nie gra tydzień to spada o 1% np. To wystarczyłoby moim zdaniem.

Domarath
02-24-2014, 04:26 PM
Ja nic a nic nie wiem o zmianach w ELO :)

Extn
02-24-2014, 07:51 PM
Ja nic a nic nie wiem o zmianach w ELO :)

Wdarło się 'drobne nieporozumienie' - ten wątek nie powstał, aby pytać kto co wie o zmianach w ELO systemie, ale by potrzebę takich zmian zasugerować (co było poruszane i na głównym forum m.in. przez VampFury'ego). Można zrobić ankietę wśród graczy, która (o czym jestem przekonany ) potwierdziłaby tezę, że obecny system punktacji nie motywuje najlepiej (dotyczy to nie tylko graczy z ELO 1500+). Przestrzeń punktacyjna między 1500-1600 wygląda na mocno 'sprasowaną' i nie bardzo rozumiem, czemu gracze nie dostają żadnych punktów wygraną z dużo słabszym graczem - skoro taki się napatoczył w walce. Inne wątpliwość dotyczy właśnie tego, czy takie walki powinny mieć miejsce tzn. mocny gracz z 1500+ ELO z graczem, który ma 1000 ELO lub mniej. Sam doświadczyłem sytuacji, gdy po przegranej 6-8 raz z rzędu dostałem gracza z ELO wyższym o 500 - jaki to ma sens? on nie dostanie punktów za wygraną, a dla mnie to bez znaczenia, jeśli przegram po raz kolejny (choć motywacja dalszego grania nieco wówczas spada).

Rad byłbym przeczytać uzasadnienie dla tak 'perfekcyjnego' systemu, Domarath. I uzasadnienie, czemu nie mogłoby się to zmienić - i to zmienić na lepsze :)