PDA

View Full Version : Duza roznica punktow elo miedzy dwoma graczami.

mrseev
08-02-2012, 11:54 AM
Witam,

1.

Nie jestem zbytnio przekonany do systemu pkt elo w takiej postaci w jakiej jest. Już tłumaczę dlaczego.

Mając bardzo wysokie elo, w momencie gdy trafiamy na przeciwnika z bardzo niskim elo - gramy za darmo ( 0 ). W przypadku porażki tracimy około 40pkt. Kazdemu może powinąć się noga, tylko że osobiście bardziej się cieszę gdy trafię na kogoś z wyższym/podobnym elo do mojego, niż na kogoś kto nie posiada tych punktów.

Uważam że liczba pkt zdobytych za wygrany pojedynek powinna składać się 3 z liczb.

Stała wartość otrzymywana za zwycięstwo (np. 5 pkt) + Bonus za elo przeciwnika (Jeśli jest podobne lub wyzsze) + Bonus za pasmo winstreak (+1pkt za każdą przekroczoną 10)

W przypadku przegranej powinien zostać wprowadzony limit maksymalnej utraty punktów do 20.

2.

Co sądzicie o strefach bezpieczeństwa (500,1000,1500 itd.) gdy po przekroczeniu danej wartości elo nie możemy już spaść niżej? Z jednej strony jest to naprawdę fajne rozwiązanie, z drugiej strony wypacza troche ranking. Jeśli jesteś w stanie dojść wysoko to i tak się tam utrzymasz!

Zapraszam do dyskusji!

Ch3rryAC
08-02-2012, 01:12 PM
Ad 1) Również mam uwagi co do łączenia graczy ze skrajnym ELO. Mam jednak nadzieję, że po premierze liczba graczy będzie wystarczająca, aby grać z ludźmi o zbliżonym poziomie.

Rozwiązanie o stałej liczbie punktów jest słabe, gdyż dobrzy gracze rośliby coraz wyżej w rankingu bez ograniczeń. (np. ktoś o ELO 1000, gra ciągle z graczami o ELO ~300, po 5 grach, z bonusami za win streak może mieć już ELO 1100, mimo iż ciężko stwierdzić, że jego skill się powiększył)

Zgadzam się natomiast co do maksymalnej różnicy w ELO po jednej grze na +- 20. Faktycznie każdemu może się powinąć noga, a nie jest winą graczy, że system dobiera im takich przeciwników.

Z doświadczenia wiem, że na wyższych poziomach, aby wyjść na "zero" po każdej przegranej grze trzeba wygrać co najmniej 5.

Ad 2) Jeżeli chodzi o strefy bezpieczeństwa idealnie powinno być tak, że zawsze gramy z przeciwnikami ze swojej strefy. Dodatkowo wprowadził bym następujący system spadków i awansów (na przykładzie granicy 500 punktów):

Gracz ma 495 punktów, czyli jest na granicy awansu do wyższej strefy. Po wygranej grze powinien dostać 10 punktów, ale bufor ustawia jego ELO na 500. W tym momencie gra z kimś ze strefy wyższej, jeżeli wygra, awansuje do wyższej strefy (ELO >501), jeżeli przegra, traci część punktów i dalej walczy w niższej strefie;

Z drugiej strony, Gracz ma 505 punktów, czyli jest na granicy spadku do niższej strefy. Po przegranej grze powinien stracić 10 punktów, ale bufor ustawia jego ELO na 501. W tym momencie gra z kimś ze strefy niższej, jeżeli przegra, spada do niższej strefy (ELO <500), jeżeli wygra, zdobywa punkty i dalej walczy w wyższej strefie;

W związku z powyższym żeby spaść/awansować z danej strefy trzeba przegrać/wygrać co najmniej dwie gry z rzędu.

mrseev
08-02-2012, 02:47 PM
2.

Pomysł świetny, trzeba tylko pamiętać o tym aby pierwsze 100 osób które przecierają szlaki wchodziły do wyższej ligi bez żadnych ograniczeń bo inaczej nie będzie graczy do sprawdzenia umiejętności.

Co do części pierwszej to zauważ że niestety nie masz wpływu na to z kim grasz, a wątpliwe jest żebys przez 5 gier ciągle dostawał ludzi z dużo niższym skillem :) (Nawet teraz przy tej liczbie graczy na 5 gier średnio jedna jest z graczem z samego dołu drabinki, 3 z środka i 1 z topki)

Ch3rryAC
08-02-2012, 03:22 PM
Pierwsza część mojego postu to takie moje gdybanie.
Oczywiste jest, że osoba ze skillem 1000 nie powinna dostawać takiej samej ilości punktów (bazowe 5) za wygraną z kimś, kto ma ELO 300.

Po prostu mam nadzieję, że po premierze będzie się grać tylko z osobami o poziomie góra +- 200 od naszego.

mrseev
08-02-2012, 08:11 PM
A teraz mały przykład z życia wzięty.

Elo 908.
Przegrana gra, powineła mi sie noga. -41 pkt.
Elo 867.
Następne 8 gier.
7 gier za które dostałem w sumie 8 Elo.
Jedna gra za która dostałem 10 elo.

Do poprawy, zdecydowanie.

Muerte79
08-03-2012, 12:38 PM
Trąbie o tym już xx czasu.

avivularia
08-07-2012, 04:26 PM
Bardzo dobry temat, bo obecna sytuacja nie jest dobra. Jakkolwiek sprawdza się w przypadku niskiego rankingu, tak nie pozwala zupełnie "odskoczyć" od pozostałych graczy. W tym momencie niemożliwe jest uzyskanie wyższej przewagi niż 150 - 200 punktów nad pozostałymi graczami, bo za wygraną walkę z graczami o elo 1001+ uzyskujemy 1-2 pkty, ze słabszymi 0. A straty za przegraną zna każdy...
Łatwo podskoczyć w godzinę o kilkaset punktów, gdy walczy się z graczami na podobnym poziomie, ale gdy 1szy w rankingu odstaje od pozostałych, jego elo może już tylko spaść.
Wnioskowałbym za usunięciem progów 500, 1000, 1500 itd. Zamiast tego zmienić system przyznawania punktacji za wygrane/przegrane.
Gracz z zerowym kontem za wygraną z kimkolwiek (niezależnie od rankingu) niech zyskuje 10pktow i tyle samo traci za przegraną. Czym wyższe elo, tym punktów mniej. Na poziomie 1000+ niech to będą już 3-4 pkty. W ten sposób ciężko byłoby wskoczyć do czołówki w 2 dni, co teraz jest możliwe. Najlepszy gracz spokojnie mógłby odskoczyć od pozostałych i nie byłoby sytuacji, w której po 15 wygranych i jednej porażce wracamy do punktu wyjścia.

bladykiel
08-09-2012, 12:04 PM
Nie ma to jak mieć 1001 elo i po 10 wygranych gach mieć dalej 1001 :D